Mobirise

atrakcje

Kolej linowa na Skrzyczne

Kolej linowa Centralnego Ośrodka Sportu na Skrzyczne stanowi wielką atrakcję turystyczną o każdej porze roku. Podczas dwuodcinkowego (Szczyrk - Jaworzyna | Jaworzyna - Skrzyczne) wjazdu na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego 4-osobową, nowoczesną kanapą, rozciąga się wspaniały widok na panoramę Beskidów. Przy dobrej widoczności ze szczytu podziwiać można Tatry!
(fot. COS OPO Szczyrk)

ul. Myśliwska 45 | tel. 33 817 86 20 | www.skrzyczne.cos.pl

Kolej linowa na Beskid - Beskid Sport Arena

Beskid (840 m n.p.m.) to doskonała baza wypadowa na okoliczne szlaki m.in. prowadzące na Biały Krzyż czy Przełęcz Karkoszczonkę. Na szczyt wjechać można 6-osobową kanapą z osłoną przeciwwiatrową, znajdującą się w ośrodku sportowo-rekreacyjnym Beskid Sport Arena w Dolinie Biłej. Na górnej polanie zlokalizowany jest tor grawitacyjny Tatrabob, a także punkt gastronomiczny. Spragnieni narciarskich szusów korzystać mogą w sezonie letnim z wyciągu z nawierzchnią igelitową, a wakacje 2017 przyniosą kilka nowych atrakcji. 
(fot. BSA Szczyrk)

ul. Grzybowa 1 | www.beskidsportarena.pl

Skocznie "Skalite"

Skocznia narciarska „Skalite” powstała w 1937r. i osiągano na niej odległości do 40m. Po II wojnie światowej obiekt został przebudowany, umożliwiając oddawanie skoków o długości do 70m. W latach 2007-2008 dotychczasowy obiekt przekształcił się w skocznię K-95 (HS-106). Na przełomie 2007/2008 dobudowano skocznię o punkcie K, usytuowanym na 70 metrze (HS-77). W latach 2009/2010 powstała trzecia skocznia - K-40. Na obiekcie organizowane są najważniejsze zawody o randze krajowej i międzynarodowej.
(fot. Jacek Żaba)

Plac św. Jakuba

Centralne miejsce Szczyrku, oddane zostało do użytku wiosną 2012r. Rynek powstał w miejscu dawnego dworca autobusowego. Na terenie placu znajdują się liczne ławeczki, strumień oraz charakterystyczna fontanna w kształcie kuli. W sąsiedztwie nie brakuje terenów zielonych i atrakcji dla dzieci. Plac pełni rolę łącznika pomiędzy główną ul. Beskidzką, a ścieżką rowerowo-pieszą nad Żylicą.
(fot. Jacek Kufel)

Sanktuarium MB Królowej Polski
"Na Górce"

Na Górkę dostać można się pieszo ulicami: Turystyczną (dojście od budynku Informacji Turystycznej), Wrzosową (Szczyrk Biła) lub Wczasową (Szczyrk Centrum). Dwie ostatnie drogi umożliwiają również dojazd samochodem. Sanktuarium to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Szczyrku. To tu, 25. lipca 1894r., dwunastoletniej Juliannie Pezda objawiła się Najświętsza Maria. W miejscu objawienia w 1912r. wybudowano Sanktuarium.
(fot. Jacek Żaba)

Pl. Królowej Polski 1A
tel. 33 817 85 15
www.szczyrk.sdb.org.pl

Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła

Liczący ponad 200 lat kościół jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem architektury w mieście. Posiada piękną, zabytkową ambonę, kamienną chrzcielnicę i kropielnicę z 1800r. oraz obraz przedstawiający św. Jana z XVII wieku. W latach 1937-1939 kościół rozbudowano, ale po dzień dzisiejszy nie stracił swojej duchowej atmosfery. 24. kwietnia 2011r. kościół został podniesiony do godności Sanktuarium.
(fot. IT Szczyrk)

ul. Kolorowa 1
tel. 33 817 84 29
www.szczyrk.wiara.org.pl
www.bractwojakuboweszczyrk.pl

Pływalnia

Kryta pływalnia Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku wyposażona jest w 25-metrowy basen o szerokości 12.5m i głębokości 1.6-1.8m, w sztucznie wypłycony 1 tor - głęboki na 90cm oraz w jacuzzi, z którego korzystanie jest w cenie biletu.
(fot. COS OPO Szczyrk)

Czynne codziennie: 10-21
Wejścia o pełnej godz. na 45 min.
________________________________
ul. Plażowa 8
tel. 33 817 84 41
www.szczyrk.cos.pl 

Beskidzka Galeria Sztuki

Największa na południu Polski prywatna galeria sztuki współczesnej, założona została w 1995r. przez Barbarę i Mirosława Batorów. Prezentowane są tu dzieła ponad 130 artystów. Co roku właściciele organizują wystawy malarskie, liczne koncerty, spotkania autorskie, warsztaty muzyczne i plastyczne oraz plenery malarskie sztuki figuratywnej. Galeria została wpisana do obiektów szlaku kulturowego.
(fot. Beskidzka Galeria Sztuki)

Czynne codziennie: 10-20
________________________________
ul. Myśliwska 60
tel. 33 817 87 16
tel. 608 575 671
www.galeria.szczyrk.pl

Centrum Rekreacji w Szczyrku | Crossowy tor rowerowy

Tor zlokalizowany przy ul. Sosnowej to idealne miejsce dla wymagających rowerzystów. Zagospodarowana pętla biegnie od poziomu 560 m n.p.m., aby po 750 m długości osiągnąć punkt kulminacyjny 593 m n.p.m.
Długość: 1,85 km
(fot. IT Szczyrk)

ul. Sosnowa

Muzeum Techniki

W drodze na Klimczok warto odwiedzić regionalną izbę techniki w obiekcie „Chata w Dechę”. Gospodarze zgromadzili największe w Beskidach zbiory starych motocykli, radioodbiorników lampowych, gramofonów oraz przedmiotów codziennego użytku, pochodzących z XIX i XX wieku. W chacie zobaczyć można również wyroby rękodzieła ludowego, wystawę koronek oraz obrazów olejnych, wykonanych przez właścicielkę obiektu.
(fot. Muzeum Techniki)

Os. Podmagura 1a
tel. 33 817 92 76
tel. 601 365 560
www.chatawdeche.pl

Siłownie zewnętrzne

W ostatnim czasie otwarto w Szczyrku „Strefy Aktywności”. Siłownie zewnętrzne zlokalizowane są w 5 różnych miejscach na terenie miasta i stanowią doskonałe urozmaicenie spaceru czy porannego joggingu. Turyści oraz mieszkańcy mogą korzystać z nich bez względu na wiek i sprawność fizyczną.
(fot. IT Szczyrk)

STREFY: NIEBIESKA - ul. Deptak nad Żylicą | ZIELONA - Plac św. Jakuba
BRĄZOWA - ul. Spacerowa | POMARAŃCZOWA - ul. Górska
CZERWONA - ul. Wierzbowa
__________________________________
mapa "Strefy Aktywności" - tutaj 

Jazda konna - stajnia "Eliksir"

Obiekt usytuowany jest u podnóża gór Skalite oraz Skrzyczne. Właściciele zapewniają miłą atmosferę i profesjonalne usługi. W stajni oprócz 15 koni można spotkać kózkę Kropkę, owieczkę Emi oraz świnkę Boczka. Inni mieszkańcy to kaczki, gęsi, indyki oraz króliki. Wszystkie zwierzątka są przyjazne dla dzieci i skore do zabawy, a świnka i kózka z chęcią pokażą wszystkim swoje sztuczki.
(fot. stajnia Eliksir)

Czynne codziennie: 9-13 | 15-19 
________________________________
ul. Kwiatowa 19

tel. 516 272 020
www.stajnia-eliksir.pl

znajdź Miasto Szczyrk