ATRAKCJE
#dzieńdobrySzczyrk

free website design templates
Mobirise

Kolej linowa na Skrzyczne | kanapa 4-os.

ul. Myśliwska 45 | www.skrzyczne.cos.pl

Kolej linowa Centralnego Ośrodka Sportu na Skrzyczne stanowi wielką atrakcję turystyczną o każdej porze roku. Podczas dwuodcinkowego wjazdu (Szczyrk - Jaworzyna | Jaworzyna - Skrzyczne) na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego 4-osobową, nowoczesną kanapą, rozciąga się wspaniały widok na panoramę Beskidów. Przy dobrej widoczności ze szczytu podziwiać można Tatry!

fot. ©COS OPO Szczyrk

Mobirise

Kolej linowa na Halę Skrzyczeńską | gondola 10-os.

ul. Salmopolska 53B | www.szczyrkowski.pl

Nowoczesna, 10-osobowa gondola, przewozi turystów ze stacji dolnej Szczyrk Gondola na Halę Skrzyczeńską (1000m n.p.m.). Można wyruszyć stąd na okoliczne szlaki - Skrzyczne, Małe Skrzyczne, Malinowską Skałę, Biały Krzyż. Widokowa podróż trwa około 7 minut.

fot. ©szczyrkowski.pl

Mobirise

Zbyrcok na Hali Skrzyczeńskiej

Hala Skrzyczeńska | www.szczyrkowski.pl

Po wielu latach nieobecności na Hali pojawił się jeden z symboli pasterstwa - Zbyrcok - czyli dzwonek, który na szyi nosiły owce, jednak w wersji MAX. Jego wymiary to 120 cm wysokości i 100 cm szerokości. Serce zbyrcoka stanowi element z dawnych wyciągów orczykowych. Gigant z mosiężnej blachy wykonany został przez regionalnego twórcę.
Jedna z historii pochodzenia nazwy miasta Szczyrk mówi o tzw. „szczyrkaniu”, czyli odgłosie dzwoniących na szyjach owiec zbyrcoków.

fot. ©szczyrkowski.pl

Mobirise

Plac św. Jakuba

Centralne miejsce Szczyrku, oddane zostało do użytku wiosną 2012r. Rynek powstał w miejscu dawnego dworca autobusowego. Na terenie placu znajdują się liczne ławeczki, strumień oraz charakterystyczna fontanna w kształcie kuli. W sąsiedztwie nie brakuje terenów zielonych i atrakcji dla dzieci. Plac pełni rolę łącznika pomiędzy główną ul. Beskidzką, a ścieżką rowerowo-pieszą nad Żylicą.

fot. ©Jacek Kufel

Mobirise

Amfiteatr SKALITE

Amfiteatr w Szczyrku to miejsce, gdzie odbywają się różnorodne imprezy kulturalne i rozrywkowe. Najważniejszą z nich jest Tydzień Kultury Beskidzkiej – jeden z największych i najbardziej prestiżowych festiwali folklorystycznych w Europie, goszczący w Beskidach już od ponad 50 lat.

fot. ©Jacek Kufel

Mobirise

Sanktuarium MB Królowej Polski

Pl. Królowej Polski 1A | tel. 33 817 85 15 | www.szczyrk.sdb.org.pl

Na Górkę dostać można się pieszo ulicami: Turystyczną (dojście od budynku Informacji Turystycznej), Wrzosową (Szczyrk Biła) lub Wczasową (Szczyrk Centrum). Dwie ostatnie drogi umożliwiają również dojazd samochodem. Sanktuarium to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Szczyrku. To tu, 25 lipca 1894r., dwunastoletniej Juliannie Pezda objawiła się Najświętsza Maria. W miejscu objawienia w 1912r. wybudowano Sanktuarium.

fot. ©Jacek Żaba

Bator Art Gallery | Bator Art Gallery II

Mobirise

BATOR ART GALLERY

ul. Myśliwska 60 | tel. 33 817 87 16

Największa na południu Polski prywatna galeria sztuki współczesnej, założona została w 1995r. przez Barbarę i Mirosława Batorów. Prezentowane są tu dzieła ponad 130 artystów. Co roku właściciele organizują wystawy malarskie, liczne koncerty, spotkania autorskie, warsztaty muzyczne i plastyczne oraz plenery malarskie sztuki figuratywnej. Galeria została wpisana do obiektów szlaku kulturowego.

fot. ©GaleriaBator

Mobirise

BATOR ART GALLERY II

ul. Beskidzka 15 | tel. 33 817 87 16

W dniu 29 kwietnia br. otwarto filię Bator Art Gallery II w Szczyrku, przy ul. Beskidzkiej 15 (obok kultowej kawiarni Bagatela). Wszystkich naszych gości i klientów zapraszamy do nowego obiektu, który jest czynny codziennie w godz. 11:00-20:00.

fot. ©GaleriaBator


Mobirise

Beskid Arts

Ceramika, rzeźba, malarstwo, bibułkarstwo, haft - rękodzieło tworzone w całości przez niezwykle uzdolnionych lokalnych twórców.

fot. ©BeskidArts

Mobirise

Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła

ul. Kolorowa 1  | tel. 33 817 84 29

Liczący ponad 200 lat kościół jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem architektury w mieście. Posiada piękną, zabytkową ambonę, kamienną chrzcielnicę i kropielnicę z 1800r. oraz obraz przedstawiający św. Jana z XVII wieku. W latach 1937-1939 kościół rozbudowano, ale po dzień dzisiejszy nie stracił swojej duchowej atmosfery. 24 kwietnia 2011r. kościół został podniesiony do godności Sanktuarium.

fot. ©Jacek Kufel

Mobirise

Muzeum Techniki

ul. Os. podmagura 1a | tel. 33 817 92 76, 601 365 560

W drodze na Klimczok warto odwiedzić regionalną izbę techniki w obiekcie „Chata w Dechę”. Gospodarze zgromadzili największe w Beskidach zbiory starych motocykli, radioodbiorników lampowych, gramofonów oraz przedmiotów codziennego użytku, pochodzących z XIX i XX wieku. W chacie zobaczyć można również wyroby rękodzieła ludowego, wystawę koronek oraz obrazów olejnych, wykonanych przez właścicielkę obiektu.

fot. ©MuzeumTechniki

BĄDŹ Z NAMI

© Copyright (c) 2019 IT Szczyrk | szablon mobirise.com | Realizacja i redakcja: IT Szczyrk